homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D-19


#343 2009-12-04 16:23:44

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

fierbeam apa de la robinet ( cica aici e cea mai buna) cu asta http://www.argos.co.uk/static/Browse/ID … 418611.htm .. intr-un singur clocot. Sunt de diferite marci dar toate fac acelasi lucru smile
O lasam asa sa se raceasca peste noapte in dispozitiv .. daca ma trezeam buimaca peste noapte puneam apa deja fiarta intr-un clocot si racita in biberon cu formula iar apoi peste turnam cam 10 ml de apa fierbinte tot facuta cu chestia asta..aveam grija sa fie in gramaj totul -amestecam bine si gata. Aveam biberon yami proaspat cald facut in 1 min smile.
Sau fierbi apa intr-un clocot( tot cu chestia aia).. pui apa+ forumula in biberon .. totul dupa gradatii.. si racesti sub jet de apa rece.
Fiecare are metodele lui smile
Iar in tara am facut altcumva .. tot simplu si eficient lol

Offline

 



#344 2009-12-04 16:27:22

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

E bine de stiut, cine mai are variante sa ni le spuna si noua big_smile

Offline

 

#345 2009-12-04 18:11:24

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Cryss eu nu ii mai dau san de vreo 3 luni.

Eu zic ca metoda asta cu gentuta e super.


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#346 2009-12-04 18:31:21

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

eu doar cand ieseam la plimbare ii luam gentuta..in gentuta aia ii tine apa calda maxim 3 ore ... m-am gandit is la gentuta  dupa ce m-am mutat si aveam bucataria departe de tot..dar tot asa am facut.
iar in tara avea 9 luni si i-am dat dorna izvorul minunilor nefiarta din bidon si adaugam apa  fierbinte pusa pefoc putina peste ca sa se incalzeasca uniform+ formula.. toate amestecate in  biberon...e mai simplu de cat suna lol
deci eu merg pe principiu apa rece cu putina apa fierbinte...face apa calda smile
Laptele se testeaza la incheietura...

Offline

 

#347 2009-12-04 18:33:57

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Apa TOATA trebuie fiarta! mai ales la copiii f mici.


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

 Publicitate


loading...

#348 2009-12-04 18:36:20

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

fiarta intr-un singur clocot..da sunt de acord
dar eu dorna aia nu am fiert-o si nu a avut nimic...am specificat ca avea 9 luni

Ultima oara a fost editat de SoareleMeu (2009-12-04 18:37:04)

Offline

 

#349 2009-12-05 15:23:46

catybal
Full member
Inregistrat: 2009-03-10
Mesaje: 132

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Dragi mamici

A nascut cineva la clinica Regina Maria? ...ce parere aveti de ea?Eu mi-as dori sa nasc la o clinica care sa imi ofere siguranta si sa pot ramane cu bebele in camera...sunt unele care prin mediul ambiant iti induc o stare de bine...iar alte clinici.....Astept parerile voastre.


Sunt mamica...mare realizare !
gravida 35

Offline

 

#350 2009-12-05 17:48:05

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Din experienta mea de "cautatoare" a unei metrenitati cu un medic f bun care sa ma monitorizeze, iti scriu ce am auzit:
Polizu: are rezerve cu baie, ac..., 80 E circa/noapte, aparatura performanta la neonatologie, medici buni si f buni (cauta recomandari pe aici), iti fac cezariana la cerere daca vrei; bebe poate sta in camera la tine
Municipal e cam la fel dar parca e mai scumpa rezerva;
Elias (hmmm... de acolo am fugit eu): neonatologia cu mici semne de intrebare, bebe nu sta la tine in camera, asistentele cam ciufute, medici buni si f buni (la fel... cauta recomandari), sunt niste rezerve (fostele rezerve CMU 150E/noapte), daca nu exista saloane de 2-3-4 paturi cu baie pe hol; igienizarea se face de 2 ori pe zi. Nico va naste acolo;
La particulare (Medlife, Euroclinic) sunt conditii de nota 10, preturi de la 7000-11000 lei si marea tampenie este ca daca bebe sau tu aveti vreo probleme, ei nu-si asuma responsabilitatea si te trimit la spitalele de profil (asta am citit in ziare);
La "sfintii imparati constantin si elena" (unde m-am mutat eu) am parte de toate conditiile, mi-am ales un medic f bun plus ca sotul poate sa asiste la cezariana (daca vrea/poate). Partea cu asisterea la nastere stiu ca nu e valabila decat la particulari


De alte maternitati nu mai stiu. sper ca te-am ajutat

ps. la Bucur am fost intr-o vizita mai demult si conditiile sunt oribile dar personalul ok

La capitolul preturi: difera functie de spital dar si de medici. Gurile rele spun ca Eliasul e cel mai scump dupa maternitatile particulare


Mamici, am vazut ca ati tot discutat de apa pt bebelusi. Am gasit pe net ceva de la HUmana: Baby-Wasser (apa pt sugari). Ce stiti de asta?

http://www.babymilk.de/catalog/index.ph … p;ad=go-eu

Ultima oara a fost editat de witty_ina (2009-12-06 09:16:05)


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#351 2009-12-08 09:49:33

Alina Elena
Insomniac member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 5953

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

fetele am si eu niste intrebari. cele care ati nascut. eu acu ma chinui sa studiez lista cu cele necesare pt nastere si dupa nastere. si ca sa ma decid ce sa cumpar.

1. v-ati luat sutiene pt alaptat? de alea speciale? si discuri din alea de pus in sutien, ca cele demachiante? pt ca mai curge lapte?
2. ati folosit in spital absorbante pt maternitate, speciale, sau tifon cu vata?
3. ati avut pijamale sau camasi speciale pt alaptat?
4. ce cosmetice folositi pt bebe? din ce gama?
5. ce pampers folositi pt bebe?
6. cu ce crema il dati pe bebe cand schimbati pampersul? e bun bepantenul?
7. ce servetele umede folositi?
8. ce pompa de san ati folosit? acre sunt mai bune?
mai am multe intrebari dar mai revin. nu stiu daca am scris unde trebuia.

Ultima oara a fost editat de Alina Elena (2009-12-08 09:50:10)


Avem doua printese minunate - Alisia Georgiana - 25 aprilie 2010
                                            - Luiza Petronela - 22 iunie 2012
Dumnezeu sa le ocroteasca sa fie mereu sanatoase

Offline

 

#352 2009-12-08 10:41:47

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

alinaelena, iti raspund f pe scurt, cum a procedat eu. dar am vazut discutii pe tema asta pe undeva pe forum:
1. am avut sutien care se inchide in fata, nu era special, dar era mai comod si repede de dat jos. am purtta si dischete absorbante, de la sanosan am avut. am primit si unele de la avent mult mai bune, dar scumpe si nu merita totusi.
2. in spital am avut absorbante de tifon cu vata de acolo, nu cumparate de mine. am nascut la maternitate particulara, n-am avut nevoie de nimik
3.tot de acolo am avut o camasa care avea croiala speciala pt alaptat. parca erau niste aparatoare de san....la fel, usor si comod pt alaptat
4.am folosit la inceput mustela, atat lotiune de corp cat si gel de dus pt corp si par care m-a tinut mult timp, apoi am trecut la bubchen, care e ieftin si mai ales n-are paraben, il recomand (defapt toata gama o recomand)
5.pampers "pampers"
6.am avut crema de la sanosan, e buna (cutia cu oxid de zinc f bun contra iritatii si ulei de masline) , tine mult, si e un pret f bun. si bepanthen e bun, dar e scump si are gramaj mic. nu renteaza.
7. servetele umede am avut initial de la pampers, in timp am variat, daca bebe nu e sensibil poti lua practic ce vrei, mie cele de la dalin nu-mi plac din cauza mirosului prea puternic
8. am folosit vro 2 zile pompa manuala de la baby nova, am imprumutat-o pt ca n-am avut nevoie prea mult timp de ea, dar sunt sigura cas unt pompe electrice gen avent mult mai bune.

oricum ai sa afli mai multe pareri.
sarcina usoara in continuare


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#353 2009-12-08 10:45:17

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

intr-adevar witty,daca sarcina prezinta risc ,la medlife cel putin ,nu accepta sa nasti acolo..am o prietena careia i=au zis k nu o pot interna ei


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#354 2009-12-08 11:03:11

Alina Elena
Insomniac member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 5953

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

multumesc Samy kram

Ultima oara a fost editat de Alina Elena (2009-12-08 11:03:28)


Avem doua printese minunate - Alisia Georgiana - 25 aprilie 2010
                                            - Luiza Petronela - 22 iunie 2012
Dumnezeu sa le ocroteasca sa fie mereu sanatoase

Offline

 

#355 2009-12-08 11:10:57

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

mykutza a scris:

intr-adevar witty,daca sarcina prezinta risc ,la medlife cel putin ,nu accepta sa nasti acolo..am o prietena careia i=au zis k nu o pot interna ei

din pacate, asa e la medlife, mykutza,. butter
din fericire am avut o sarcina usoara far' nici o problema, ceea ce doresc tuturor burticilor par


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#356 2009-12-08 11:31:52

anne85
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 577

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Buey, cat ati scris de cand n-am mai intrat eu ! disperat
Vad ca "experienta nasterii" s-a transformat in "experienta perioadei imediat urmatoare nasterii " ! lol Dar, sincer, pe mine ma satisface total si povestea ingrijitului de dupa, ca acum am trecut la etapa asta de informare ! Am aflat cam tot ce trebuie despre nastere si am avansat ... lol

Sunt total de-acord cu Love la faza cu biberonul in spital ! Se poate sa n-ai laptic din prima si trebuie sa fii prevazatoare ! Eu, daca am lapte bun, nici nu ma gandesc sa ii dau altceva in primele luni ! Sa fie bun zic, ca poate nu are tot ce ii trebuie laptele meu si trebuie si completare ...
Daca doarme bebele noaptea, mi se pare inutil sa il trezesti sa manance ! Tu cand dormi stii ca ti-e foame ? lol Pai tot asa nu stie nici el. Mi se pare prea mecanizata treaba in momentul cand il trezesti din somnicul lui dulce ca sa ii dai sa manance "la program". Mie poate sa imi spuna pediatra ce mi-o spune, daca bebe doarme, il las sa doarma !

De incalzitorul de biberoane sunt si eu curioasa si am citit cu atentie tot ce ati scris de prepararea laptelui formula. Daca fierb apa un clocot e suficient ? Apa de la robinet mi se pare cam ... Eu o sa iau de la fantana, ca avem jos la scara o fantana cu apa potabila. Ma gandeam si eu la pregatirea apei separat si a prafului separat, iar cand se trezeste le pun impreuna si bag biberonul in incalzitor. Daca dureaza 6 minute, apoi atat dureaza ! N-o sa l invat sa fie dictator de mic. Va astepta 6 minute si apoi va papa ...

Ultima oara a fost editat de anne85 (2009-12-08 11:35:45)


gravida 35+ babyboy happydance

Offline

 

#357 2009-12-08 12:36:17

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Din ce zic pediatrii,laptele de mama e cel mai bun aliment pt nou-nascut.Nu exista lapte de mama care "sa nu aiba tot ce-i trebuie",poate ca e insuficient,dar el contine exact ceea ce ii trebuie bebelusului in momentul respectiv.
Anne,ca sa faci laptele incalzesti intai apa(cam la 50 de grade),amesteci cu laptele praf si apoi racesti pana la 37 de grade,nu il faci cu apa rece si apoi incalzesti(sa nu crezi ca eu am luat vreodata temperatura apei,trebuie sa o simti calda la mana,apoi racesti pana cand ajunge la temperatura corpului,nu o mai simti calda).
Poate acum nu-ti vine sa crezi,dar s-ar putea ca alea 6 minute sa ti se para o eternitate,daca ai "noroc" de un bebe nerabdator lol.Crede-ma,cel mai bine e sa ai apa deja calda. tummenupp


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#358 2009-12-08 13:07:27

anne85
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 577

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Si atunci la ce e bun incalzitorul de biberoane, Rozik ? Mi se pare o inventie dragutza, dar din cate am citit pe-aici nu prea e util, nu ?  nustiu

Mai voiam sa va intreb ceva :
1 Ce temperatura trebuie sa aiba camera in care sta bebe ?
2 Ce temperatura trebuie sa aiba apa in care ii faci baie ?
3. Daca in camera sunt atatea grade cate trebuie, mai trebuie sa ii dai caciulita in cap la bebe ? (mie nu imi plac deloc caciulitele alea "de camra"- ca asa se numesc- care se leaga sub barbie)  Si cam in ce il tii imbracat in camera ?
4. Cate straturi de hainute ii pui in plus cand il scoti afara ? (in martie o sa fie inca rece, cand nasc eu)
Mai am, dar nu mi le amintesc acum ...

Ultima oara a fost editat de anne85 (2009-12-08 13:07:59)


gravida 35+ babyboy happydance

Offline

 

#359 2009-12-08 13:20:17

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Laptele meu nu a fost bun, in sensul ca asta mica a facut diaree... am oprit laptele si i -am dat numai completare si a fost ok... apoi iar am inceput sa ii dau de-al meu si a facut diaree.
Si nu am mancat alimente interzise.

Incalzitorul pt mancare este bun atunci cand pui apa seara in biberon si bebele se trezeste noaptea iar apa nu mai este calda, pui biberonul pt cateva minute in incalzitor.

Este mult mai rapid decat sa stai sa fierbi apa atunci pe moment si apoi s-o racesti.

Temperatura in camera la bebe nu stiu cat trebuie sa fie, dar o sa iti dai seama pe parcurs cat de cald ar trebui sa fie in camera.
Caditele noi au termometru... apa trebuie sa fie in jur la 38-40 de grade.
Niciodata nu i-am pus caciulita Anastasiei in casa. Doar dupa ce i-amfacut baie, si am tinut-o pt 10-15 min.

In casa, o tim imbracata cu un body cu maneci lungi si "picioare" adica sa fie inchis... stiti voi lol

Daca e frig afara, eu ii pun o pereche de ciorapi, pantaloni vatuiti, o bluza sau un maiou, o bluza mai groasa, o geaca cu gluga, caciulita vatuita si manusi.

LE: si cizme, bineinteles lol

Ultima oara a fost editat de love_t (2009-12-08 13:21:49)


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#360 2009-12-08 13:23:18

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

probabil ca e mai util daca il tii tot timpul in priza,sa fie apa calda hmm
Mie mi-a zis pediatra asa:
1 In camera la bebe sa fie 21-22 grade,iar la baita sa ridic cam cu 3 grade temperatura
3 Sa-i pun caciulita in cap doar dupa baita,pana cand trece "fierbinteala",adica vreo 30-40 de minute.Recunosc ca,daca apuca sa adoarma,nu ii mai luam caciulita,dormea cu ea;in rest,NICIODATA nu i-am pus caciula in casa.In casa o tin imracata cu body-maiou,o bluzita si o pereche de pantaloni de bumbac,nu de-alea groase.
La nr 2,exista termometre pe care le bagi in cadita,si au scris OK acolo unde trebuie sa ajunga mercurul ca sa fie temperatura optima.Mie mi se parea cam rece,totusi,asa ca o faceam mai calda .
Cand s-a facut iarna,noi aveam deja 4 luni,si ii ii dadeam body cu maneca lunga,ciorapi,un costumas si deasupra un combinezon cu totul din fas,si o caciula.Nu i-am acoperit niciodata gura,dar ii dadeam suzeta tot timpul,ca sa fiu sigura ca respira pe nas. smile


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#361 2009-12-08 13:31:14

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Daca il tii tot timpul in priza, se evapora apa si in cele din urma se arde.


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.